Akdeniz Üniversitesi

 

uzaktan

 

Kampüste Yaşam

Akdeniz Üniversitesi tarafından öğrencilere birçok imkan sunulmaktadır. Bunlar sağlık, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri, kültür hizmetleri, sosyal hizmetler ve spor hizmetleridir. Öğrenciler, eğitimleri süresince bu hizmetlerden aktif olarak yararlanabilirler.

  • Sağlık Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerine sağlık hizmetleri; Mediko-Sosyal Merkezinde poliklinik düzeyinde, ayakta tedavi hizmeti şeklinde verilmektedir. Hastalar gerekli görüldüğü taktirde, ileri tetkik ve tedavileri için, üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmektedirler.

  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, sağlık hizmetleri çerçevesinde, öncelikle bireysel psikoterapi yöntemi ile öğrenci ve personelin ruh sağlığını korumayı amaçlamaktadır.

  • Kültür Hizmetleri

Üniversitemizde sosyal- kültürel-sanatsal  etkinliklerin büyük bir bölümü Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Kültürel etkinliklerin amacı; öğrencilerin  ders dışı zamanlarını ilgi alanlarına göre ya da yeni ilgi alanları doğrultusunda sorgulama, araştırma, üretme, sorunlara çözüm yolları bulma  alışkanlığı kazanmalarını sağlamaktır. Bunun yanısıra; öğrencilerin ürettiklerini ve öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşarak  insan ve doğa sevgisi ile sosyal ilişkilerini geliştirerek değerlendirmelerine olanak sağlamak;  bilim, sanat ve teknolojideki  yeni gelişmeleri izleyebilmeleri için ortam yaratmak;  sorgulayan, araştıran, inceleyen bireyler olarak gelişmelerine yardımcı olmak; birlikte üreten, paylaşan öğrencilerin sosyal-kültürel gelişmelerine katkı sağlamaktır.                                                         
Öğrenci etkinliklerinin düzenlenmesi amacı ile kurulan kulüplerimize tüm öğrencilerimiz üye olabilmekte ve çalışmalarına katılabilmektedirler. İsteyen öğrencilerimiz üye olmak istediği kulüp sayısı kadar fotoğraf ile başvurarak üyelik kaydını yaptırabilmektedirler. Üniversitemizde 1994 yılından beri 26 adet öğrenci kulübü faaliyet göstermekte ve her yıl yenileri kurulmaktadır.

  • Sosyal Hizmet Uygulamaları

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünce, öğrencilerimizin psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesine yönelik çalışmalarla, gençlerimizin bedensel, sosyal, psikolojik ve ekonomik açıdan gelişmelerine yönelik çalışmalar yapılmakta ve hizmetler üretilmektedir.

Barınma Olanakları

Öğrenciler, EuroMaster Programı kapsamında öğrenimlerine sağlıklı devam edebilmeleri amacı ile alternatif barınma olanakları aşağıdaki listede sıralanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü web adresinden  ilan edilen bilgilere göre öğrencilerin kalabilecekleri yurtlar ve oteller aşağıdaki gibidir:

Yurtlar

Akdeniz Öğrenci Yurdu

Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu kampus içerisinde bulunan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (Yurtkur) bağlı Akdeniz Öğrenci Yurdunda barınma ihtiyacını gidermektedir. Öğrencinin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak konfora sahip olan yurdun, 1256 kız, 1842 erkek olmak üzere toplam 3098 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca üniversite ve kent işbirliği çerçevesinde öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları, kampus çevresinde bulunan ve yurt özelliği gösteren otel ve pansiyonlardan giderilmektedir.

Yurtlar hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.akdeniz.edu.tr/idari/sks/sosyal/barinma.htm adresinden ulaşılabilir.

Alternatif Barınma Olanakları

- AFŞİN HOTEL
- BODENSEE HOTEL
- GRANDMERT OTEL
- APAYDIN PANSİYON
- HOTEL LUNAY
- ELİT OTEL
- SİNEMİS OTEL
- SARPEDON SUİT OTEL
- SUNSET OTEL
- TUNALI APART OTEL
- CEYLAN APART

Oteller hakkında fiyat bilgisi, ileitşim telefonları gibi önemli bilgilere http://www.akdeniz.edu.tr/idari/sks/sosyal/alternatif.htm adresinden ulaşmak mümkündür.

  • Spor Hizmetleri

Üniversitemizdeki Spor Hizmetleri; Spor Birliği Başkanlığı ile Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu tarafından yürütülmektedir. Spor etkinliklerinin amacı; öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirerek, beden ve ruh sağlığı yönünden gelişmelerini sağlamaktır.

  • Üniversitemiz Yerleşkesindeki Diğer Sosyal Yaşam Olanakları

Olbia Kültür MerkeziOlbia Kültür Merkezi:

Üniversitemiz kampusü içerisinde; öğrencilerimizin tüm sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılmış olan Kültür Merkezi, günün her saatinde hizmete açık bulunmaktadır. Kültür Merkezinde;

a) Üniversiteye ait; Öğrenci Kulüpleri Merkezi, Sanat Galerisi, Kültür Salonları, Amfi Tiyatro, El Sanatları Atölyesi, Fotoğraf Kulübü Atölyesi, Öğrenci Konseyi bürosu

b) İş Bankası şubesi, çeşitli bankaların bankamatik makineleri, marketler, lokantalar, kafeterya ve fast food salonları, bilardo salonları, internet cafe, şehirlerarası otobüs işletmeleri şubeleri, kırtasiye, kuaför, çamaşırhane, gözlükçü, hazır giyim mağazaları ve öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik işyerleri bulunmaktadır.

Adres: http://www.akdeniz.edu.tr/web/tanitim/genel/olbia/genel.htm

Diğer Hizmetler:

Öğrencinin  ihtiyacını giderebilecek işletme ve tesislerle Merkezi  dersliklerde PTT şubesi, kampusun değişik yerlerinde telefon kulübeleri, bankaların ATM’leri, belediye ve halk otobüsü durakları bulunmaktadır. Üniversitemizin tüm kampus alanında yapılan çalışmalarla, yeterli düzeyde park, bahçe ve yeşil alanlar oluşturulmuştur. Ayrıca; kampusun şehir merkezinde olması sebebiyle, öğrencilerimiz her an şehrin imkanlarından faydalanabilme şansına sahiptirler.  

Bu hizmetlere ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.akdeniz.edu.tr/web/tanitim/yasam.htm adresinden ulaşılabilir. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri için hazırlanmış olan Öğrenci Kılavuzu’na ise  http://www.akdeniz.edu.tr/idari/sks/sosyal/index.htm adresinden ulaşmak mümkündür.

Sayfa Özeti: Kampüste Yaşam

Anahtar Kelimeler:

 

 

 

 

 

 

Daad BMBF